Naš utjecaj na okoliš je u velikom porastu, u to nema sumnje. Intenzivan i sve brži razvoj znanosti i tehnologije u nekoliko posljednjih desetljeća te sve veći negativan utjecaj čovjekova djelovanja na okoliš doveli su do spoznaje da je isplativije ulagati u preventivu i spriječiti moguća zagađenja, nego popravljati posljedice ljudskog djelovanja.
Standardi grupe ISO 14000 pružaju praktične alate za odgovorno upravljanje okolišem. Međunarodnim konsenzusom razvijeno je oko 570 standarda za praćenje aspekata kao što su kvaliteta zraka, vode i tla, utjecaj buke i zračenja, kontrola prijevoza opasnih tvari i dr. koji su fokusirani na što lakše postizanje zadanih ciljeva prema odgovornom upravljanju okolišem.
Struktura norme ISO 14001:2015:
Nova revidirana norma ISO 14001:2015 uvodi potpuno novu strukturu te nove zahtjeve kao odgovor na promjene u industriji i povećane zahtjeve korisnika.Odgovarajući na ekološke izazove našeg planeta, ova revizija podržava organizacije u smanjenju utjecaja na okoliš i razumijevanje utjecaja okoliša na njihovo poslovanje.
Izvor: www.iso.org
Najčešća pitanja vezana uz novu verziju standarda ISO 14001:2015:
Zašto je standard ISO 14001:2004 revidiran?
ISO 14001 je oduvijek bio dobar alat za upravljanje okolišem u različitim tvrtkama. Sa novom verzijom dobijamo nešto strože (na dobar način) zahtjeve, ali oni su jasniji, dolaze sa objašnjenjima i kompatibilniji su sa ostalim standardima sustava upravljanja (kao npr. ISO 9001).
U početku, nova revizija je bila usmjerena na buduće izazove upravljanja okolišem, kroz teme kao što su "održivost i društvena odgovornost", "veza sa strateškim upravljanjem" te "utjecaj na okoliš u opskrbnom lancu ". Zatim je odlučeno da novi standard mora biti kompatibilniji sa ostalim sustavima upravljanja. I na kraju, bilo je potrebno provesti reviziju na osnovu provedenog istraživanja tijekom 2012./2013. godine.
Navedeno istraživanje je bilo usmjereno na dva glavna područja - u kojoj mjeri ISO 14001 treba obratiti pozornost na buduće izazove upravljanja okolišem i percipiranu vrijednost ISO 14001, kako za poslovno upravljanje, tako i za upravljanje okolišem. Rezultati ovog istraživanja su bili osnovni poticaj za izmjenu norme.
Stoga novo izdanje uzima u obzir najnovije promjene u praksi upravljanja okolišem, a odražava sve složenije, zahtjevnije i dinamičnije okruženje u kojem suvremene organizacije djeluju.
Koji su benefiti uvođenja nove norme?
Posjedovanje certifikata ISO 14001 zasigurno donosi komercijalnu vrijednost organizaciji, uključujući i smanjenje emisija stakleničkih plinova i modernije gospodarenje otpadom, kao i bolje upravljanje poslovnim rizicima te konkurentsku prednost. Dakle, donosi komercijalno dobro za posao, a ujedno i pomaže okolišu.
Da li će biti jako teško prijeći na novu verziju standarda, ako je organzacija već uspostavila Sustav sukladno zahtjevima ISO 14001:2004?
To ovisi o tome na koji je način dosad bio implementiran Vaš sustav. Ukoliko je najviša Uprava sudjelovala i razumjela pojam značajnih aspekata okoliša te je pojam zaštite okoliša bio sastavni dio strategije tvrtke, a upravljanje okolišem bilo prožeto kroz sve radne jedinice na svima razinama, posla će biti relativno malo. Ukoliko niste u ovoj situaciji, imate vremena do 2018 da implementirate sve promjene koje se traže od Vas.
Koje su osnovne razlike novog standarda ISO 14001:2015 u odnosu na prethodnu verziju?
Standard ISO 14001:2015 je, kao i prethodne verzije, baziran na temelju PLAN-DO-CHECK-ACT ciklusa (PDCA cycle). Ovaj model jasno se ogleda u strukturi standarda. Tijekom faza planiranja (PLAN) organizacija sustavno razvija razumijevanje njenog utjecaja na okoliš i očekivanja različitih zainteresiranih strana. Organizacija uspostavlja ciljeve i potrebne procese kojima će postići rezultate u skladu s politikom okoliša. DO-faza je točka u kojoj organizacija provodi te procese. Tijekom CHECK-faze organizacija mora pratiti, mjeriti i izvještavati o rezultatima kako bi provjerila da li su ispunjeni planirani ciljevi. Nakon ove procjene mogu biti provedene daljnje mjere u cilju kontinuiranog poboljšavanja rezultata, tzv. ACT-faza.